Vishay Semiconductor/Diodes Division P6KE10C-E3/54
P6KE10C-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
P6KE10C-E3/54
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 8.1VWM 15VC DO204AC
Datasheet Download
P6KE10C-E3/54.pdf
Availability of P6KE10C-E3/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P6KE10C-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of P6KE10C-E3/54
Internal Part NumberEIS-P6KE10C-E3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)8.1V
Voltage - Breakdown (Min)9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp15V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)40A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P6KE10C-E3/54
Related LinksP6KE10, P6KE10C-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
P6KE10C-E3/54 Details Description
Related parts for P6KE10C-E3/54
BOARD EVAL FOR STR71X SER MCU datasheet.pdf
RES SMD 19.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RF TRANSISTOR NPN SOT-89 datasheet.pdf
MODULE SNAPSTICK USB 2.4GHZ datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V 1% BP 0805 datasheet.pdf
RING BZD INSULKRIMP (D-653-58X) datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS STR .100" TIN datasheet.pdf
IMCV SNMP MANAGEABLE CONVRTR datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
VARISTOR 247V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf