Littelfuse P6KE150CA-B
P6KE150CA-B picture photo
Mfg. Part Number
P6KE150CA-B
Brief Description
TVS DIODE 128VWM 207VC AXIAL
Datasheet Download
P6KE150CA-B.pdf
Availability of P6KE150CA-B
QUANTITY
P6KE150CA-B Order Process
Ship out your order
Specifications of P6KE150CA-B
Internal Part NumberEIS-P6KE150CA-B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesP6KE
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)128V
Voltage - Breakdown (Min)143V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp207V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.9A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P6KE150CA-B
Related LinksP6KE1, P6KE150CA-B Datasheet, Littelfuse Distributor
P6KE150CA-B Details Description
Related parts for P6KE150CA-B
JUMPER-H2728TR/C2064W/H2728TR12" datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 5.1V 12V +/-15V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 9pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
139R ACT SW-83139 R=28.7 SS datasheet.pdf
FIXED IND 51UH 167MA 2.85 OHM TH datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf