Littelfuse P6KE15A-B
P6KE15A-B picture photo
Mfg. Part Number
P6KE15A-B
Brief Description
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC DO204AC
Datasheet Download
P6KE15A-B.pdf
Availability of P6KE15A-B
QUANTITY
P6KE15A-B Order Process
Ship out your order
Specifications of P6KE15A-B
Internal Part NumberEIS-P6KE15A-B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesP6KE
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12.8V
Voltage - Breakdown (Min)14.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp21.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)28.8A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P6KE15A-B
Related LinksP6KE, P6KE15A-B Datasheet, Littelfuse Distributor
P6KE15A-B Details Description
Related parts for P6KE15A-B
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 6V datasheet.pdf
CONN SOCKET 50POS R/A .050" GOLD datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1.2UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CABLE 4POS OPEN-STR SOCKET 15 M datasheet.pdf
RES 42.9K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER datasheet.pdf
FERRITE CHIP 1206 600 OHM datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf