Vishay/Dale RNC55J2942BRBSL
RNC55J2942BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2942BRBSL
Brief Description
RES 29.4K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2942BRBSL.pdf
Availability of RNC55J2942BRBSL
QUANTITY
RNC55J2942BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2942BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2942BRBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)29.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2942BRBSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2942BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2942BRBSL Details Description
Related parts for RNC55J2942BRBSL
IDC CABLE - ADM16S/AE16M/ADM16S datasheet.pdf
IC DSP 32BIT 333MHZ 256-BGA datasheet.pdf
CAP CER 330PF 2.5KV NP0 2325 datasheet.pdf
RES 150 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 45.3 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 12PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONN SOCKET DIN 32POS R/A GOLD datasheet.pdf
3P 8C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf