Vishay Semiconductor/Diodes Division P6KE160CA-E3/73
P6KE160CA-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
P6KE160CA-E3/73
Brief Description
TVS DIODE 136VWM 219VC DO204AC
Datasheet Download
P6KE160CA-E3/73.pdf
Availability of P6KE160CA-E3/73
QUANTITY
P6KE160CA-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of P6KE160CA-E3/73
Internal Part NumberEIS-P6KE160CA-E3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)136V
Voltage - Breakdown (Min)152V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp219V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.7A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P6KE160CA-E3/73
Related LinksP6KE160, P6KE160CA-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
P6KE160CA-E3/73 Details Description
Related parts for P6KE160CA-E3/73
CAP MICA 750PF 2% 100V 1812 datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 60V 3A/2.5A VEC8 datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 16V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
24+24 DIL SMT SHRD PIN HDR datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
RES 8K OHM 0.3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf