Vishay Semiconductor/Diodes Division P6KE16AHE3/54
P6KE16AHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
P6KE16AHE3/54
Brief Description
TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC DO204AC
Datasheet Download
P6KE16AHE3/54.pdf
Availability of P6KE16AHE3/54
QUANTITY
P6KE16AHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of P6KE16AHE3/54
Internal Part NumberEIS-P6KE16AHE3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)13.6V
Voltage - Breakdown (Min)15.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp22.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)26.7A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P6KE16AHE3/54
Related LinksP6KE16, P6KE16AHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
P6KE16AHE3/54 Details Description
Related parts for P6KE16AHE3/54
SOCK CONN 14 CONT OPEN W/POL GLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX HS 3-8 16-DIP datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 1KV NP0 2220 datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 1.6A 305 MOHM TH datasheet.pdf
MODULAR CBL COILED 10' OPEN END datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 305 TYPE D 23POS datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf