| Internal Part Number | EIS-FBMOV230M | |
| Packaging | Bulk | |
| Varistor Voltage (Min) | 324V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 360V | |
| Varistor Voltage (Max) | 396V | |
| Current - Surge | 40kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 230VAC | |
| Maximum DC Volts | 300VDC | |
| Energy | 600J | |
| Package / Case | Axial Cylinder | |
| Mounting Type | Screw Mount | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | FBMOV230M | |
| Related Links | FBMO, FBMOV230M Datasheet, Littelfuse Distributor | |
 | 768141220G | RES ARRAY 13 RES 22 OHM 14SOIC | datasheet.pdf | |