Vishay Semiconductor/Diodes Division P6KE24AHE3/54
P6KE24AHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
P6KE24AHE3/54
Brief Description
TVS DIODE 20.5VWM 33.2VC DO204AC
Datasheet Download
P6KE24AHE3/54.pdf
Availability of P6KE24AHE3/54
QUANTITY
P6KE24AHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of P6KE24AHE3/54
Internal Part NumberEIS-P6KE24AHE3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)20.5V
Voltage - Breakdown (Min)22.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp33.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)18.1A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P6KE24AHE3/54
Related LinksP6KE24, P6KE24AHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
P6KE24AHE3/54 Details Description
Related parts for P6KE24AHE3/54
IC REG LDO 3.3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20DIP datasheet.pdf
RES SMD 82.5KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
FEED THROUGH TERM BLOCK 28-12AWG datasheet.pdf
RES CHAS MNT 20 OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES 560 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
T3008, 3N/C, 90-DEGREE ACT datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 300MW SOT23 datasheet.pdf
FIXED IND 18NH 300MA 350 MOHM datasheet.pdf