Vishay Semiconductor/Diodes Division P6KE75CAHE3/54
P6KE75CAHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
P6KE75CAHE3/54
Brief Description
TVS DIODE 64.1VWM 103VC DO204AC
Datasheet Download
P6KE75CAHE3/54.pdf
Availability of P6KE75CAHE3/54
QUANTITY
P6KE75CAHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of P6KE75CAHE3/54
Internal Part NumberEIS-P6KE75CAHE3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)64.1V
Voltage - Breakdown (Min)71.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp103V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)5.8A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P6KE75CAHE3/54
Related LinksP6KE75C, P6KE75CAHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
P6KE75CAHE3/54 Details Description
Related parts for P6KE75CAHE3/54
IC FLASH 4MBIT 80NS 40TSOP datasheet.pdf
IC CCFL CNTRLR DUAL 28TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 50 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 24POS 2MM T/H datasheet.pdf
C/A QSFP MPO- LC DUPLEX 8F 20M datasheet.pdf