Littelfuse P6SMB24CA
P6SMB24CA picture photo
Mfg. Part Number
P6SMB24CA
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 20.5VWM 33.2VC SMD
Datasheet Download
P6SMB24CA.pdf
Availability of P6SMB24CA
QUANTITY
P6SMB24CA Order Process
Ship out your order
Specifications of P6SMB24CA
Internal Part NumberEIS-P6SMB24CA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
Featured ProductLittelfuse and Digi-Key offer kits for popular TVS SMD diodes
PCN Assembly/OriginTVS Series Assembly 15/May/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesP6SMB
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)20.5V
Voltage - Breakdown (Min)22.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp33.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)18.4A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P6SMB24CA
Related LinksP6SM, P6SMB24CA Datasheet, Littelfuse Distributor
P6SMB24CA Details Description
Related parts for P6SMB24CA
FIXED IND 39UH 1.5A 100 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 2.15KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 500V NP0 1812 datasheet.pdf
IC SER/DESER 10-43MHZ 16B 32WQFN datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
LED OSLON 70CRI 2SMD datasheet.pdf
RES 330 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN R/A PLUG 5POS SLD CUP datasheet.pdf
FUSE F/A CLASS CC .500A 600V datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf