Littelfuse P6SMB510A
P6SMB510A picture photo
Mfg. Part Number
P6SMB510A
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 434VWM 698VC SMD
Datasheet Download
P6SMB510A.pdf
Availability of P6SMB510A
QUANTITY
P6SMB510A Order Process
Ship out your order
Specifications of P6SMB510A
Internal Part NumberEIS-P6SMB510A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
Featured ProductLittelfuse and Digi-Key offer kits for popular TVS SMD diodes
PCN Assembly/OriginTVS Series Assembly 15/May/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesP6SMB
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)434V
Voltage - Breakdown (Min)485V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp698V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)900mA
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P6SMB510A
Related LinksP6SM, P6SMB510A Datasheet, Littelfuse Distributor
P6SMB510A Details Description
Related parts for P6SMB510A
RES SMD 51 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
GK NICU PTAFG PU V0 DSH datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 35V X5R 0402 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB datasheet.pdf
OSC TCXO 13.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf