Vishay Semiconductor/Diodes Division P6SMB91CAHE3/52
P6SMB91CAHE3/52 picture photo
Mfg. Part Number
P6SMB91CAHE3/52
Brief Description
TVS DIODE 77.8VWM 125VC SMB
Datasheet Download
P6SMB91CAHE3/52.pdf
Availability of P6SMB91CAHE3/52
QUANTITY
P6SMB91CAHE3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of P6SMB91CAHE3/52
Internal Part NumberEIS-P6SMB91CAHE3/52
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, P6SMB, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)77.8V
Voltage - Breakdown (Min)86.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp125V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.8A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMB)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P6SMB91CAHE3/52
Related LinksP6SMB91, P6SMB91CAHE3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
P6SMB91CAHE3/52 Details Description
Related parts for P6SMB91CAHE3/52
CAP CER 0.047UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN RECEPT 3POS 20AWG MTA156 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON RECTANGULAR WHITE datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
LED CBI 5MM BI-LVL RED/GRN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 796 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.25 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 63VDC 2DIP datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf