E-Z-Hook P704-12RED
P704-12RED picture photo
Mfg. Part Number
P704-12RED
Manufacturer
Product Category
Test Leads - Jumper, Specialty
Brief Description
LEAD TEST PICO HOOK 12" RED
Datasheet Download
P704-12RED.pdf
Availability of P704-12RED
QUANTITY
P704-12RED Order Process
Ship out your order
Specifications of P704-12RED
Internal Part NumberEIS-P704-12RED
Lead Free Status / RoHS StatusNot applicable / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Test and Measurement
FamilyTest Leads - Jumper, Specialty
SeriesE-Z-PICO-HOOK™ P704
ConfigurationGrabber, Hook to Grabber, Hook
1st ConnectorPico Hook
2nd ConnectorPico Hook
Cable Length12.0" (304.80mm)
Contents1 Lead, Red
Material - InsulationPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Wire Gauge28 AWG
Voltage - Rated600VDC
Current Rating1A
Temperature Range221°F (105°C)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P704-12RED
Related LinksP704-, P704-12RED Datasheet, E-Z-Hook Distributor
P704-12RED Details Description
Related parts for P704-12RED
OSC XO 12.000MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONN PLUG REVERSED THREAD GOLD S datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-20 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC 8-CHANNEL 12BIT ADC 32-TQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC .75-3.63VDC 6A OUTPUT datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 35A 50V GBPC datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1.5W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 180V 5W SMBG datasheet.pdf
500 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
IC REG CCR 45V 30MA SOD123 datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf