| Internal Part Number | EIS-P89V52X2FBD,157 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Standard Package | 800 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Series | 89V | |
| Packaging | Tray | |
| Core Processor | 8051 | |
| Core Size | 8-Bit | |
| Speed | 40MHz | |
| Connectivity | UART/USART | |
| Peripherals | POR | |
| Number of I/O | 32 | |
| Program Memory Size | 8KB (8K x 8) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | 192 x 8 | |
| RAM Size | 256 x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7 V ~ 5.5 V | |
| Data Converters | - | |
| Oscillator Type | External | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Package / Case | 44-LQFP | |
| Supplier Device Package | 44-LQFP (10x10) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | P89V52X2FBD,157 | |
 | RHS7K5 | POT 7.5K OHM 25W WIREWOUND LIN | datasheet.pdf | |