Pulse Electronics Corporation PA2729.443NL
PA2729.443NL picture photo
Mfg. Part Number
PA2729.443NL
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 44UH 6.2A 21.5 MOHM
Datasheet Download
PA2729.443NL.pdf
Availability of PA2729.443NL
QUANTITY
PA2729.443NL Order Process
Ship out your order
Specifications of PA2729.443NL
Internal Part NumberEIS-PA2729.443NL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package70
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPA2729.XXXNL
PackagingTray
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance44µH
Tolerance±15%
Current Rating6.2A
Current - Saturation7.3A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)21.5 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 130°C
Frequency - Test-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.875" L x 0.750" W (22.23mm x 19.05mm)
Height - Seated (Max)0.480" (12.20mm)