Pulse Electronics Corporation PA2982.221HLT
PA2982.221HLT picture photo
Mfg. Part Number
PA2982.221HLT
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 220NH 33A 0.35 MOHM
Datasheet Download
PA2982.221HLT.pdf
Availability of PA2982.221HLT
QUANTITY
PA2982.221HLT Order Process
Ship out your order
Specifications of PA2982.221HLT
Internal Part NumberEIS-PA2982.221HLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationLaser Marking Process 03/Dec/2013
Standard Package880
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPA2982.XXXHL
PackagingBulk
Type-
Material - Core-
Inductance220nH
Tolerance±10%
Current Rating33A
Current - Saturation42A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)0.35 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.433" L x 0.315" W (11.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max)0.201" (5.10mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PA2982.221HLT
Related LinksPA2982, PA2982.221HLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PA2982.221HLT Details Description
Related parts for PA2982.221HLT
SHEET MTL SCREW FLAT PHILLIPS #2 datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 1.72A 315 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 12.4 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 31.6OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
BOARD EVAL NB4N441MNG datasheet.pdf
RES 1.43 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.2A 39V DO35 datasheet.pdf
IC PWM CTLR OCP AUTO datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP FILM 18 NF 5% 100VDC AXIAL datasheet.pdf