Pulse Electronics Corporation PA4303.124NLT
PA4303.124NLT picture photo
Mfg. Part Number
PA4303.124NLT
Brief Description
FIXED IND 120UH 1.1A 358 MOHM
Datasheet Download
PA4303.124NLT.pdf
Availability of PA4303.124NLT
QUANTITY
PA4303.124NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of PA4303.124NLT
Internal Part NumberEIS-PA4303.124NLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPA4303 and PA4304 Series Shielded Power Inductors
Standard Package750
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPA4303
Material - CoreFerrite
Inductance120µH
Tolerance±20%
Current Rating1.1A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)358 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PA4303.124NLT
Related LinksPA4303, PA4303.124NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PA4303.124NLT Details Description
Related parts for PA4303.124NLT
SCR DBL HISCR 1200V 140A INTAPAK datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONN RING UNINS 26-30AWG datasheet.pdf
RES 63.4 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 44.2 OHM 1% 30W datasheet.pdf
RES 196K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf