Pulse Electronics Corporation PA4303.182NLT
PA4303.182NLT picture photo
Mfg. Part Number
PA4303.182NLT
Brief Description
FIXED IND 1.8UH 6.5A 12 MOHM SMD
Datasheet Download
PA4303.182NLT.pdf
Availability of PA4303.182NLT
QUANTITY
PA4303.182NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of PA4303.182NLT
Internal Part NumberEIS-PA4303.182NLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPA4303 and PA4304 Series Shielded Power Inductors
Standard Package750
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPA4303
Material - CoreFerrite
Inductance1.8µH
Tolerance±30%
Current Rating6.5A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)12 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PA4303.182NLT
Related LinksPA4303, PA4303.182NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PA4303.182NLT Details Description
Related parts for PA4303.182NLT
BOX ABS TRN RED 2.13"L X 1.38"W datasheet.pdf
BATTERY EXTERNAL PACK 48V BLUE datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.93V LOW TO-92 datasheet.pdf
CONN HEADER 76POS DL 1MM R/A SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
THERM NTC 10KOHM 10% 0805 SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 100VWM 162VC DO204AC datasheet.pdf
RES SMD 19.1KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
63A 660V CMSTR F/HOLD(10)2.2KG datasheet.pdf