Pulse Electronics Corporation PA4304.102NLT
PA4304.102NLT picture photo
Mfg. Part Number
PA4304.102NLT
Brief Description
FIXED IND 1UH 8.5A 11 MOHM SMD
Datasheet Download
PA4304.102NLT.pdf
Availability of PA4304.102NLT
QUANTITY
PA4304.102NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of PA4304.102NLT
Internal Part NumberEIS-PA4304.102NLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPA4303 and PA4304 Series Shielded Power Inductors
Standard Package600
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPA4304
Material - CoreFerrite
Inductance1µH
Tolerance±30%
Current Rating8.5A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)11 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PA4304.102NLT
Related LinksPA4304, PA4304.102NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PA4304.102NLT Details Description
Related parts for PA4304.102NLT
IC REG CTRLR PWM VM 16DIP datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.016UF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 22.1 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/32W 01005 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
SENSOR PIR ANALOG 170UA WHT datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 60V AXIAL datasheet.pdf
MACHINE SCREW FLAT SLOTTED M5 datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 554MA 400 MOHM datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CMOS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT SKT datasheet.pdf