Pulse Electronics Corporation PA4309.124NLT
PA4309.124NLT picture photo
Mfg. Part Number
PA4309.124NLT
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 120UH 3.2A 452 MOHM
Datasheet Download
PA4309.124NLT.pdf
Availability of PA4309.124NLT
QUANTITY
PA4309.124NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of PA4309.124NLT
Internal Part NumberEIS-PA4309.124NLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPA4309
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance120µH
Tolerance±20%
Current Rating3.2A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)452 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.504" L x 0.504" W (12.80mm x 12.80mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PA4309.124NLT
Related LinksPA4309, PA4309.124NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PA4309.124NLT Details Description
Related parts for PA4309.124NLT
TVS DIODE 220VWM 356VC AXIAL datasheet.pdf
EJC LTC SHD HD.100"VER 30GLD datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN SLOTTED M3 datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
VARISTOR 198V 3.5KA DISC 10.5MM datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1.5MB FLASH 176BGA datasheet.pdf
RES SMD 46.4 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf