Amphenol Industrial PT02SE-14-12PLC
PT02SE-14-12PLC picture photo
Mfg. Part Number
PT02SE-14-12PLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 12POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
PT02SE-14-12PLC.pdf
Availability of PT02SE-14-12PLC
QUANTITY
PT02SE-14-12PLC Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02SE-14-12PLC
Internal Part NumberEIS-PT02SE-14-12PLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (4), 20 (8)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02SE-14-12PLC
Related LinksPT02SE-, PT02SE-14-12PLC Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02SE-14-12PLC Details Description
Related parts for PT02SE-14-12PLC
CONN HEADER .100 SINGL STR 13POS datasheet.pdf
IC CPLD 288MC 15NS 352BGA datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 2.35A 69 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.35K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN HDR 52POS 2.54MM T/H datasheet.pdf