Pulse Electronics Corporation PA4341.152NLT
PA4341.152NLT picture photo
Mfg. Part Number
PA4341.152NLT
Brief Description
INDUCTOR 7.6 X 6.9 X 3.0 1.5UH
Datasheet Download
PA4341.152NLT.pdf
Availability of PA4341.152NLT
QUANTITY
PA4341.152NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of PA4341.152NLT
Internal Part NumberEIS-PA4341.152NLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPA4341NLT
Material - Core-
Inductance1.5µH
Tolerance±20%
Current Rating9A
Current - Saturation18A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)15 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.299" L x 0.272" W (7.60mm x 6.90mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PA4341.152NLT
Related LinksPA4341, PA4341.152NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PA4341.152NLT Details Description
Related parts for PA4341.152NLT
IC REG LDO 2.5V 0.8A 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 576K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 36-75VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 15A 80VDC datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
TFLEX SF660 18" X 18" datasheet.pdf