Pulse Electronics Corporation PA4341.252NLT
PA4341.252NLT picture photo
Mfg. Part Number
PA4341.252NLT
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
INDUCTOR 7.6 X 6.9 X 3.0 2.5UH
Datasheet Download
PA4341.252NLT.pdf
Availability of PA4341.252NLT
QUANTITY
PA4341.252NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of PA4341.252NLT
Internal Part NumberEIS-PA4341.252NLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPA4341NLT
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMolded
Material - Core-
Inductance2.5µH
Tolerance±20%
Current Rating7A
Current - Saturation13A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)22 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.299" L x 0.272" W (7.60mm x 6.90mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PA4341.252NLT
Related LinksPA4341, PA4341.252NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PA4341.252NLT Details Description
Related parts for PA4341.252NLT
JUMPER-H1506TR/A3048G/H1504TR 2" datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 100MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 9.5PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
MCU ARM CORTEX M3 512K 100-LQFP datasheet.pdf
CONN HEADR 24POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ3A M20 datasheet.pdf
RES 1 OHM 10W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf