| Internal Part Number | EIS-PA4341.471NLT | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Series | PA4341NLT | |
| Material - Core | - | |
| Inductance | 470nH | |
| Tolerance | ±20% | |
| Current Rating | 17.5A | |
| Current - Saturation | 26A | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 4.2 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 100kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.299" L x 0.272" W (7.60mm x 6.90mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.118" (3.00mm) | |