Vishay/Dale RNC60H1051FSBSL
RNC60H1051FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1051FSBSL
Brief Description
RES 1.05K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1051FSBSL.pdf
Availability of RNC60H1051FSBSL
QUANTITY
RNC60H1051FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1051FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1051FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.05k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1051FSBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1051FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1051FSBSL Details Description
Related parts for RNC60H1051FSBSL
DIODE ZENER 3.9V 1W DO204AL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH DIP 6POS HALF PITCH SMD datasheet.pdf
POT 250K OHM 1/10W CARBON LOG datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 35V X7R 0402 datasheet.pdf
OSC MEMS 150.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK COVER datasheet.pdf
OSC MEMS 48.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 30PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
SATA PLUG datasheet.pdf
FUSE AUTO 30A 58VDC AUTO LINK datasheet.pdf