| Internal Part Number | EIS-PA4343.473NLT | |
| Standard Package | 500 | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Series | PA4343NLT | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Type | Molded | |
| Material - Core | - | |
| Inductance | 47µH | |
| Tolerance | ±20% | |
| Current Rating | 6.5A | |
| Current - Saturation | 9.5A | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 90 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 100kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.551" L x 0.504" W (14.00mm x 12.80mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.256" (6.50mm) | |
| Supplier Device Package | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | PA4343.473NLT | |
| Related Links | PA4343, PA4343.473NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor | |
 | 4-103322-0-13 | CONN HEADR BRKWAY .100 26POS STR | datasheet.pdf | |