Pulse Electronics Corporation PA4344.153NLT
PA4344.153NLT picture photo
Mfg. Part Number
PA4344.153NLT
Brief Description
INDUCTOR 17.7 X 17.2 X 7.0 15UH
Datasheet Download
PA4344.153NLT.pdf
Availability of PA4344.153NLT
QUANTITY
PA4344.153NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of PA4344.153NLT
Internal Part NumberEIS-PA4344.153NLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPA4344NLT
Material - Core-
Inductance15µH
Tolerance-
Current Rating12.5A
Current - Saturation23A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)20.5 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.697" L x 0.677" W (17.70mm x 17.20mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PA4344.153NLT
Related LinksPA4344, PA4344.153NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PA4344.153NLT Details Description
Related parts for PA4344.153NLT
FUSE BRD MNT 1.25A 250VAC RADIAL datasheet.pdf
RES 9.1K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 9A 125V datasheet.pdf
IC AMP HBT SIGE 4500MHZ SOT-89 datasheet.pdf
RES 2K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS R/A 4ROW SH datasheet.pdf
SHELF FIXED 19X21.6X5.2" BLACK datasheet.pdf
FILTER LINE 2 STAGE TERM 5A datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 27POS 1MM 8" datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.65A 8SOPWRPAD datasheet.pdf
CABLE 34POS .100 JUMPER 12 INCH datasheet.pdf