FFF 77313-102-48LF
77313-102-48LF picture photo
Mfg. Part Number
77313-102-48LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 DUAL STR 48POS
Datasheet Download
77313-102-48LF.pdf
Availability of 77313-102-48LF
QUANTITY
77313-102-48LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 77313-102-48LF
Internal Part NumberEIS-77313-102-48LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileMezzselect Tool - Another Geek Moment
Featured ProductMezzSelect
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesBERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions48
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)77313-102-48LF
Related Links77313-1, 77313-102-48LF Datasheet, FFF Distributor
77313-102-48LF Details Description
Related parts for 77313-102-48LF
RES 360 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2NH 980MA 140 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 4POS TIN-LEAD datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 15NS 44SOJ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 806K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf