Vishay/BCcomponents PAC100001809FA1000
PAC100001809FA1000 picture photo
Mfg. Part Number
PAC100001809FA1000
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 18 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
PAC100001809FA1000.pdf
Availability of PAC100001809FA1000
QUANTITY
PAC100001809FA1000 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAC100001809FA1000
Internal Part NumberEIS-PAC100001809FA1000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPAC
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)18
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.169" Dia x 0.433" L (4.30mm x 11.00mm)