Vishay/BCcomponents PAC100002709FA1000
PAC100002709FA1000 picture photo
Mfg. Part Number
PAC100002709FA1000
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 27 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
PAC100002709FA1000.pdf
Availability of PAC100002709FA1000
QUANTITY
PAC100002709FA1000 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAC100002709FA1000
Internal Part NumberEIS-PAC100002709FA1000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPAC
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)27
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.169" Dia x 0.433" L (4.30mm x 11.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAC100002709FA1000
Related LinksPAC100002, PAC100002709FA1000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
PAC100002709FA1000 Details Description
Related parts for PAC100002709FA1000
OPTOISOLATOR 5KV DARL 4SMD datasheet.pdf
IC DUAL LINE DRIVERS 16-DIP datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 10MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
4 ROW R/A RECEPTACLE SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 52.3 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC FLEXPC CLK PROGR P4 56-SSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 3 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
LABEL 5X3" BLACK ON RED 500/PK datasheet.pdf
CABLE LUG SCREW CONN GREEN/YLLW datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 1W DO41 datasheet.pdf