Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBJ58CHE3/5B
SMBJ58CHE3/5B picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ58CHE3/5B
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 58VWM 103VC SMB
Datasheet Download
SMBJ58CHE3/5B.pdf
Availability of SMBJ58CHE3/5B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMBJ58CHE3/5B Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ58CHE3/5B
Internal Part NumberEIS-SMBJ58CHE3/5B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)58V
Voltage - Breakdown (Min)64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp103V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)5.8A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ58CHE3/5B
Related LinksSMBJ58, SMBJ58CHE3/5B Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBJ58CHE3/5B Details Description
Related parts for SMBJ58CHE3/5B
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 26POS STR datasheet.pdf
RES SMD 82.5KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 121K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 20 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR MLT 4 IN datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 6A 17.5 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RJ45 PLUG LOCK-IN DEVICE datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf