Stackpole Electronics Inc. RNMF12FTD6K98
RNMF12FTD6K98 picture photo
Mfg. Part Number
RNMF12FTD6K98
Brief Description
RES 6.98K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNMF12FTD6K98.pdf
Availability of RNMF12FTD6K98
QUANTITY
RNMF12FTD6K98 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNMF12FTD6K98
Internal Part NumberEIS-RNMF12FTD6K98
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.98k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNMF12FTD6K98
Related LinksRNMF12, RNMF12FTD6K98 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNMF12FTD6K98 Details Description
Related parts for RNMF12FTD6K98
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.7V 400MW ALF2 datasheet.pdf
IC FPGA 532 I/O 780FBGA datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW UMT3F datasheet.pdf
RES 3.2K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf