Vishay/BCcomponents PAC300004701FAC000
PAC300004701FAC000 picture photo
Mfg. Part Number
PAC300004701FAC000
Brief Description
RES 4.7K OHM 3W 1% AXIAL
Datasheet Download
PAC300004701FAC000.pdf
Availability of PAC300004701FAC000
QUANTITY
PAC300004701FAC000 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAC300004701FAC000
Internal Part NumberEIS-PAC300004701FAC000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.217" Dia x 0.650" L (5.50mm x 16.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAC300004701FAC000
Related LinksPAC300004, PAC300004701FAC000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
PAC300004701FAC000 Details Description
Related parts for PAC300004701FAC000
IC REG LDO 4.9V 0.15A MINI5D datasheet.pdf
IC AUDIO PROC 2ADC/4DAC 48-LQFP datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPT W/WIRE LEADS datasheet.pdf
MT-RJ/MT-RJ 550M1 C/A datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 1/4W 0805 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
UNIVERSAL TRIM KIT 1100MM X 1500 datasheet.pdf