Vishay/BCcomponents PAC300005009FAC000
PAC300005009FAC000 picture photo
Mfg. Part Number
PAC300005009FAC000
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 50 OHM 3W 1% AXIAL
Datasheet Download
PAC300005009FAC000.pdf
Availability of PAC300005009FAC000
QUANTITY
PAC300005009FAC000 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAC300005009FAC000
Internal Part NumberEIS-PAC300005009FAC000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPAC
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)50
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.217" Dia x 0.650" L (5.50mm x 16.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAC300005009FAC000
Related LinksPAC300005, PAC300005009FAC000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
PAC300005009FAC000 Details Description
Related parts for PAC300005009FAC000
FUSE HLDR CART 250V 10A PNL MNT datasheet.pdf
CAP CER 680PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
IC BATTERY MONITOR HP 8-TSSOP datasheet.pdf
TOOL DIE P-G 68250-1 8AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
2.00MM PITCH SIL VERT 3.5MM PC datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 50PPM 2X2.5 datasheet.pdf
CONN HDR 2MM 3POS RA SMD TIN datasheet.pdf
DIODE UFAST 150V 3A DO214AB datasheet.pdf