Vishay/BCcomponents PAC500001009FAC000
PAC500001009FAC000 picture photo
Mfg. Part Number
PAC500001009FAC000
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10 OHM 5W 1% AXIAL
Datasheet Download
PAC500001009FAC000.pdf
Availability of PAC500001009FAC000
QUANTITY
PAC500001009FAC000 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAC500001009FAC000
Internal Part NumberEIS-PAC500001009FAC000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPAC
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.295" Dia x 1.024" L (7.50mm x 26.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAC500001009FAC000
Related LinksPAC500001, PAC500001009FAC000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
PAC500001009FAC000 Details Description
Related parts for PAC500001009FAC000
RES SMD 562 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V datasheet.pdf
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
POSITION CONTROL MOD CABLES 0.5M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.063" NYLON 27.3MM datasheet.pdf
RES 357 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf