Vishay/BCcomponents PAC500002001FAC000
PAC500002001FAC000 picture photo
Mfg. Part Number
PAC500002001FAC000
Brief Description
RES 2K OHM 5W 1% AXIAL
Datasheet Download
PAC500002001FAC000.pdf
Availability of PAC500002001FAC000
QUANTITY
PAC500002001FAC000 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAC500002001FAC000
Internal Part NumberEIS-PAC500002001FAC000
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.295" Dia x 1.024" L (7.50mm x 26.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAC500002001FAC000
Related LinksPAC500002, PAC500002001FAC000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
PAC500002001FAC000 Details Description
Related parts for PAC500002001FAC000
CAP CER 0.022UF 25V X7R 0306 datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
FUSE 50A 250VAC 10X38 SLOW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 300W datasheet.pdf
DIODE ZENER 150V 5W T18 datasheet.pdf
CONN HDR 68POS 2MM SMD datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT 5A 125V datasheet.pdf
8MM FLSH BLK CHRM HYP YLW 24VDC datasheet.pdf