Vishay/BCcomponents PAC500003609FAC000
PAC500003609FAC000 picture photo
Mfg. Part Number
PAC500003609FAC000
Brief Description
RES 36 OHM 5W 1% AXIAL
Datasheet Download
PAC500003609FAC000.pdf
Availability of PAC500003609FAC000
QUANTITY
PAC500003609FAC000 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAC500003609FAC000
Internal Part NumberEIS-PAC500003609FAC000
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)36
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.295" Dia x 1.024" L (7.50mm x 26.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAC500003609FAC000
Related LinksPAC500003, PAC500003609FAC000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
PAC500003609FAC000 Details Description
Related parts for PAC500003609FAC000
CAP FILM 0.33UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
FUSE DRWR FOR PWR MOD X-SAFE 1PL datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
LED CBI 5MM MULTI BLOCK datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 2.2NH 960MA 70 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 132PO datasheet.pdf
BACKSHELL DSUB datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAM NUT PIN datasheet.pdf