TDK-Lambda Americas, Inc. PAH100S48-15/PV
PAH100S48-15/PV picture photo
Mfg. Part Number
PAH100S48-15/PV
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERT DC-DC 15V 100.5W 6.7A
Datasheet Download
PAH100S48-15/PV.pdf
Availability of PAH100S48-15/PV
QUANTITY
PAH100S48-15/PV Order Process
Ship out your order
Specifications of PAH100S48-15/PV
Internal Part NumberEIS-PAH100S48-15/PV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPAH
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)76V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.7A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max101W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAH100S48-15/PV
Related LinksPAH100S, PAH100S48-15/PV Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
PAH100S48-15/PV Details Description
Related parts for PAH100S48-15/PV
IDC CABLE - MPK20K/MC20M/MPK20K datasheet.pdf
CONN FERRULE DIN 6AWG BLUE datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 115VAC WIRE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTR NON-ISO 0.60-3.6V datasheet.pdf
VARISTOR 184V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf