TDK-Lambda Americas, Inc. PAH150S48-2.5/P
PAH150S48-2.5/P picture photo
Mfg. Part Number
PAH150S48-2.5/P
Brief Description
CONVERT DC-DC 2.5V 87.5W 35A
Datasheet Download
PAH150S48-2.5/P.pdf
Availability of PAH150S48-2.5/P
QUANTITY
PAH150S48-2.5/P Order Process
Ship out your order
Specifications of PAH150S48-2.5/P
Internal Part NumberEIS-PAH150S48-2.5/P
FamilyDC DC Converters
SeriesPAH
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)76V
Voltage - Output 12.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)35A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency75%
Power (Watts) - Max88W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAH150S48-2.5/P
Related LinksPAH150S, PAH150S48-2.5/P Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
PAH150S48-2.5/P Details Description
Related parts for PAH150S48-2.5/P
IC OPAMP INSTR 80KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC ADC 20BIT LOW PWR 20-SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 340K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 09VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
RES SMD 0.91 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
RES 158 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 150V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
Crystal 36.0000MHz 30ppm 9pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf