TDK-Lambda Americas, Inc. PAH150S48-3.3/V
PAH150S48-3.3/V picture photo
Mfg. Part Number
PAH150S48-3.3/V
Brief Description
CONVERT DC-DC 3.3V 115.5W 35A
Datasheet Download
PAH150S48-3.3/V.pdf
Availability of PAH150S48-3.3/V
QUANTITY
PAH150S48-3.3/V Order Process
Ship out your order
Specifications of PAH150S48-3.3/V
Internal Part NumberEIS-PAH150S48-3.3/V
FamilyDC DC Converters
SeriesPAH
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)76V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)35A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max116W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAH150S48-3.3/V
Related LinksPAH150S, PAH150S48-3.3/V Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
PAH150S48-3.3/V Details Description
Related parts for PAH150S48-3.3/V
IC OPAMP VFB 70MHZ 8SO datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 6V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
CAP TANT 0.18UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0603 datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
OSC XO 64.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf