TDK-Lambda Americas, Inc. PAH350S4828/T
PAH350S4828/T picture photo
Mfg. Part Number
PAH350S4828/T
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERT DC/DC 28V 12.5A 350W
Datasheet Download
PAH350S4828/T.pdf
Availability of PAH350S4828/T
QUANTITY
PAH350S4828/T Order Process
Ship out your order
Specifications of PAH350S4828/T
Internal Part NumberEIS-PAH350S4828/T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelPAH300/350/450.igs
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPAH350
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)76V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series350W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module, 1/2 Brick
Size / Dimension2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency92%
Power (Watts) - Max350W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAH350S4828/T
Related LinksPAH350, PAH350S4828/T Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
PAH350S4828/T Details Description
Related parts for PAH350S4828/T
Connector Barrier Block, Speaker Connector Strip 4 Circuit datasheet.pdf
FIXED IND 43NH 3A SMD datasheet.pdf
IC SW QUAD SPST N/O-N/C 16-TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 64.3VC SMB datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 6.3V 20% 2312 datasheet.pdf
10+10 DIL SMT PICK/PLACE HDR datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 15A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT PIN datasheet.pdf