TDK-Lambda Americas, Inc. PAH75S48-3.3/V
PAH75S48-3.3/V picture photo
Mfg. Part Number
PAH75S48-3.3/V
Brief Description
CONVERT DC-DC 3.3V 57.8V 17.5A
Datasheet Download
PAH75S48-3.3/V.pdf
Availability of PAH75S48-3.3/V
QUANTITY
PAH75S48-3.3/V Order Process
Ship out your order
Specifications of PAH75S48-3.3/V
Internal Part NumberEIS-PAH75S48-3.3/V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPAH
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)76V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17.5A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module, 1/2 Brick
Size / Dimension2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max58W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAH75S48-3.3/V
Related LinksPAH75S4, PAH75S48-3.3/V Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
PAH75S48-3.3/V Details Description
Related parts for PAH75S48-3.3/V
IC CLOCK/DATA RECOVERY 48LFCSP datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 0.05A SOT-23 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM SOT23-5 datasheet.pdf
RES MO 1W 1.5K OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
MODULE DERFARM7-25A02 datasheet.pdf
RES SMD 124K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC MEMS 19.44MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 2POS GOLD datasheet.pdf