TDK-Lambda Americas, Inc. PAQ100S483R3/BP
PAQ100S483R3/BP picture photo
Mfg. Part Number
PAQ100S483R3/BP
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 83W
Datasheet Download
PAQ100S483R3/BP.pdf
Availability of PAQ100S483R3/BP
QUANTITY
PAQ100S483R3/BP Order Process
Ship out your order
Specifications of PAQ100S483R3/BP
Internal Part NumberEIS-PAQ100S483R3/BP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPAQ100
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)76V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series83W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max83W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAQ100S483R3/BP
Related LinksPAQ100S, PAQ100S483R3/BP Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
PAQ100S483R3/BP Details Description
Related parts for PAQ100S483R3/BP
SWITCH LEVER SPDT .1A QC TERM datasheet.pdf
IC 8051 MCU 8K FLASH 28MLP datasheet.pdf
CONN SPRING 72POS DUAL .315 SMD datasheet.pdf
HEAT SINK 19MM X 19MM X 19.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TOOL TERMINATION W/HEAD SET datasheet.pdf
RES 221 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
Crystal 18.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf
5 SLOT RACK datasheet.pdf
CAP FILM 51NF 5% 2500VDC RAD datasheet.pdf