Vishay Thin Film PAT0603E1202BST1
PAT0603E1202BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PAT0603E1202BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 12K OHM 0.1% 0.15W 0603
Datasheet Download
PAT0603E1202BST1.pdf
Availability of PAT0603E1202BST1
QUANTITY
PAT0603E1202BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAT0603E1202BST1
Internal Part NumberEIS-PAT0603E1202BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPAT Series Overview
Featured ProductPAT Series Thin Film Chip Resistors
PCN OtherTF-002-2014-Rev-0 04/Feb/2014
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPAT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.018" (0.46mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAT0603E1202BST1
Related LinksPAT0603E, PAT0603E1202BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PAT0603E1202BST1 Details Description
Related parts for PAT0603E1202BST1
IC DIFF RCVR/EQUALZR SGL 16-QSOP datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
VOLTMETER 20VDC LED PANEL MOUNT datasheet.pdf
RES 127K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS 4ROW VERT datasheet.pdf
CONN HDR 54POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
CONN HEADER DBL 36POS .100" datasheet.pdf