Vishay Thin Film PAT0603E1501BST1
PAT0603E1501BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PAT0603E1501BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 0.15W 0603
Datasheet Download
PAT0603E1501BST1.pdf
Availability of PAT0603E1501BST1
QUANTITY
PAT0603E1501BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAT0603E1501BST1
Internal Part NumberEIS-PAT0603E1501BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPAT Series Overview
Featured ProductPAT Series Thin Film Chip Resistors
PCN OtherTF-002-2014-Rev-0 04/Feb/2014
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPAT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.018" (0.46mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAT0603E1501BST1
Related LinksPAT0603E, PAT0603E1501BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PAT0603E1501BST1 Details Description
Related parts for PAT0603E1501BST1
RELAY SSR 50A 660VAC AC datasheet.pdf
RELAY OPTO DPST-NO 120MA 350V datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 1.5M OHM 5% 0.4W 0805 datasheet.pdf
CONN RING TERM 14-18AWG #8 datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 15POS 5MM datasheet.pdf
RES 34.8 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf