Vishay Thin Film PAT0603E1600BST1
PAT0603E1600BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PAT0603E1600BST1
Brief Description
RES SMD 160 OHM 0.1% 0.15W 0603
Datasheet Download
PAT0603E1600BST1.pdf
Availability of PAT0603E1600BST1
QUANTITY
PAT0603E1600BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAT0603E1600BST1
Internal Part NumberEIS-PAT0603E1600BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.018" (0.46mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAT0603E1600BST1
Related LinksPAT0603E, PAT0603E1600BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PAT0603E1600BST1 Details Description
Related parts for PAT0603E1600BST1
CONN HEADER VERT 2POS .156 TIN datasheet.pdf
IC DDR SDRAM 128MBIT 66TSOP datasheet.pdf
MODEM RJ-11 V.92 SRL DATA 3.3V datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 17-20AWG 2.5MM datasheet.pdf
RES SMD 0.47 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MINI MAC APPLICATOR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT PIN datasheet.pdf