Vishay Thin Film PAT0603E59R7BST1
PAT0603E59R7BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PAT0603E59R7BST1
Brief Description
RES SMD 59.7 OHM 0.1% 0.15W 0603
Datasheet Download
PAT0603E59R7BST1.pdf
Availability of PAT0603E59R7BST1
QUANTITY
PAT0603E59R7BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAT0603E59R7BST1
Internal Part NumberEIS-PAT0603E59R7BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)59.7
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.018" (0.46mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAT0603E59R7BST1
Related LinksPAT0603E, PAT0603E59R7BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PAT0603E59R7BST1 Details Description
Related parts for PAT0603E59R7BST1
IC OPAMP BUFFER 2.5MHZ RRO 32QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD datasheet.pdf
RES 309K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
BLUE CLEAN & STRIP DISC S XCS datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN HDR 27POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 590MA 278 MOHM datasheet.pdf