Vishay Thin Film PAT0603E74R1BST1
PAT0603E74R1BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PAT0603E74R1BST1
Brief Description
RES SMD 74.1 OHM 0.1% 0.15W 0603
Datasheet Download
PAT0603E74R1BST1.pdf
Availability of PAT0603E74R1BST1
QUANTITY
PAT0603E74R1BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAT0603E74R1BST1
Internal Part NumberEIS-PAT0603E74R1BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)74.1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.018" (0.46mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAT0603E74R1BST1
Related LinksPAT0603E, PAT0603E74R1BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PAT0603E74R1BST1 Details Description
Related parts for PAT0603E74R1BST1
FUSE GLASS 1.8A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X38.4MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 18.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 243K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE SKT datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP CER 10UF 10V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 7.5UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf