Vishay Thin Film PAT0603E7960BST1
PAT0603E7960BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PAT0603E7960BST1
Brief Description
RES SMD 796 OHM 0.1% 0.15W 0603
Datasheet Download
PAT0603E7960BST1.pdf
Availability of PAT0603E7960BST1
QUANTITY
PAT0603E7960BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAT0603E7960BST1
Internal Part NumberEIS-PAT0603E7960BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)796
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.018" (0.46mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAT0603E7960BST1
Related LinksPAT0603E, PAT0603E7960BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PAT0603E7960BST1 Details Description
Related parts for PAT0603E7960BST1
TRANS PNP 60V 0.8A TO-92 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 80A TO-220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CABLE 3COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
SCD-THR 3.81/26/90G 1.5SN BK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 15V 2915 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf