GE Critical Power AXH010A0MZ
AXH010A0MZ picture photo
Mfg. Part Number
AXH010A0MZ
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 1.5V 10A 15W
Datasheet Download
AXH010A0MZ.pdf
Availability of AXH010A0MZ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AXH010A0MZ Order Process
Ship out your order
Specifications of AXH010A0MZ
Internal Part NumberEIS-AXH010A0MZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PagePower Module Wizard™
Standard Package126
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesAustin Lynx™
PackagingTray
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)3V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 11.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case11-SIP Module
Size / Dimension2.00" L x 0.32" W x 0.50" H (50.8mm x 8.1mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AXH010A0MZ
Related LinksAXH01, AXH010A0MZ Datasheet, GE Critical Power Distributor
AXH010A0MZ Details Description
Related parts for AXH010A0MZ
RES SMD 4.87K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 10POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 5MM YELLOW datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
DIP CABLE 24POS datasheet.pdf
DOUBLE HEAD 50LB 6.26"L BLACK datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 20% 300VAC RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS PIN datasheet.pdf